Lekcja 1. Wstęp

toki!

Miło mi, że zechciałeś przyjrzeć się lekcjom języka toki pona. Mam nadzieję, że w tym wprowadzeniu znajdziesz odpowiedzi na ewentualne pytania. Jeśli sądzisz, że miałbyś ochotę nauczyć się toki pony, we wprowadzeniu znajdziesz także przedsmak tego, jakie zadanie cię czeka.

Mówiąc całkiem szczerze, toki pona nie ma wielkiej rzeszy zwolenników, ale w społeczności miłośników tego języka są co najmniej trzy osoby, które mówią nim płynnie — czym może pochwalić się tylko kilka spośród rozmaitych innych sztucznych języków. Ale jeśli jesteś jedną z tych osób, które czasem, choć rzadko, zdarza mi się spotykać, a które sądzą, że język toki pona ma kilkaset tysięcy użytkowników… cóż, BARDZO się mylisz. W każdym razie, chcę cię zachęcić do wzięcia pod uwagę toki pony nie tyle ze względu na to, ile rozrywki może przynieść albo z uwagi na dużą liczbę użytkowników, ale bardziej z powodu tego, że może ci dać bezpośredni wgląd w idee prostoty i bardziej naturalnego sposobu myślenia.

Jeśli jesteś podobny do mnie, może się okazać w trakcie nauki, że takie nastawienie umysłu, na jakim opiera się toki pona, kłóci się z tym, jak do tej pory zawsze podchodziłeś do rozumienia spraw. Nie tak łatwo przyjąć sposób myślenia wymagany przez toki ponę. Ale bądź cierpliwy — w końcu, nawet jeśli nie zgodzisz się z ideami stojącymi za toki poną, to przynajmniej poszerzy twój umysł i pomoże ci lepiej rozumieć rzeczy.

Teraz masz już podstawy, żeby podjąć decyzję, czy chcesz nauczyć się toki pony, czy nie. Dobra rada na koniec: nie czuj się osamotniony w nauce języka. Byłbym zachwycony, mogąc pomóc we wszystkim, co sprawia ci kłopoty — poszukaj śmiało, jak się ze mną skontaktować. Dość często przesiaduję też na kanale IRC, a jeśli nie zastaniesz mnie za pierwszym razem, to próbuj od czasu do czasu, a w końcu mnie zastaniesz.

To tyle. Życzę ci zadowolenia z lekcji i powodzenia w nauce toki pony!

O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 3.0 License